Innowacje

Szkoła Podstawowa w Brześciu

Innowacja Pedagogiczna

„EKSPERYMENTUJĄC – ODKRYWAJ ŚWIAT”

Zajęcia dla dzieci uczęszczających do klasy III

Planowany termin realizacji: rok szkolny 2022/2023

Autorzy programu:

mgr Karolina Maj

Brzeście 2022

1. Opis innowacji

Program innowacji „EKSPERYMENTUJĄC – ODKRYWAJ ŚWIAT” ma stworzyć dzieciom możliwość lepszego poznania świata poprzez wykonywanie doświadczeń i eksperymentów,  mając w założeniu – nauczanie przez działanie daje efekty. Najlepszym sposobem poznania otaczającego nas świata jest doświadczenie. Nic tak nie uczy jak bezpośrednia obserwacja różnych zjawisk. Wiele z nich można wywołać przeprowadzając eksperymenty. Wraz z nimi rozwija się nasz zmysł poznawczy. Zabawy i eksperymenty przyrodnicze mogą   w sposób twórczy przybliżyć dzieciom zjawiska atmosferyczne świat roślin i zwierząt oraz kształtować poczucie odpowiedzialności za przyrodę.

Innowacja ma charakter metodyczny i powstała w oparciu o podstawę programową kształcenia ogólnego dla I etapu edukacji wczesnoszkolnej. Obszar edukacji przyrodniczej zostanie rozszerzony o nowe ciekawe propozycje zajęć, zabaw i inne formy przybliżające dzieciom wiadomości przyrodnicze.

2. Adresaci innowacji

Innowacja pedagogiczna przeznaczona jest dla dzieci uczęszczających do klasy III Szkoły Podstawowej w Brześciu.

3. Cele programu:

Głównym celem innowacji jest rozbudzenie u dzieci ciekawości poznawania otaczającego świata przyrody oraz zdobywanie wiedzy poprzez doświadczenie i eksperymenty, wyciąganie trafnych wniosków z przeprowadzonych badań.

Cele szczegółowe:

- pogłębienie wiedzy o świecie przyrodniczym

- zaspakajanie i rozbudzanie naturalnej ciekawości poznawczej,

- rozwijanie umiejętności dochodzenia do wiedzy drogą obserwacji, doświadczeń, wnioskowania,

- kształcenie umiejętności zgodnego współdziałania w grupie,

- wdrażanie do twórczego myślenia.

4. Spodziewane efekty:

- nabywanie umiejętności obserwowania, wywołanie zaciekawienia zjawiskami zachodzącymi w przyrodzie,

- umiejętność planowania i przeprowadzania eksperymentów i doświadczeń, wyciąganie trafnych wniosków,

- umiejętność współpracy w grupie.

5. Metody i formy pracy:

Metody pracy: praktyczne (eksperymenty, doświadczenia, obserwacje), podające (pogadanka, objaśnienie, prezentacja), badawcza i poszukująca.

Formy pracy: indywidualna, grupowa, zbiorowa.

6. Formy realizacji:

Realizacja programu  innowacji pelagicznej została zaplanowana

na rok szkolny 2022/2023 Zajęcia będą odbywać się  na terenie szkoły w ramach zajęć dydaktycznych cyklicznie raz na dwa tygodnie. Realizacja programu może ulec modyfikacji w zależności od potrzeb, a także w przypadku wprowadzenia nauczania zdalnego.

7. Ewaluacja działań innowacyjnych:

Ewaluacja jest zaplanowanym działaniem sprawdzającym w jaki sposób zostały osiągnięte zakładane przez nauczyciela cele:

- co udało się zrealizować?

- czy uczniowie byli zainteresowani, aktywni, chętnie brali udział?

Narzędziem ewaluacji innowacji będą:

- obserwacja zachowań, aktywności i zaangażowania uczniów podczas zajęć,

- rozmowy z uczestnikami,

- zdjęcia na stronie facebookowej szkoły.

• Szkoła Podstawowa i Przedszkole w Brześciu
    Brzeście75a